Aktualności

31.05.2023

Ogłoszenie jurorów Solo Dance Contest 2023!

Solo Dance Contest 2023 to międzynarodowy konkurs na spektakl solowy z dziedziny tańca współczesnego. Odbędzie się on w ramach 15. Gdańskiego Festiwalu Tańca, w dniach  4-8 września 2023 roku. W Klubie Żak będzie można oglądać solowe spektakle profesjonalnych tancerzy i studentów uczelni artystycznych. Spośród nich wyłonieni zostaną zwycięzcy. Pula nagród wynosi 6000 euro. Jak co roku, swojego faworyta wybierze także publiczność.

 

Do jury konkursu Solo Dance Contest 2023 Klub Żak zaprosił osobistości artystyczne oraz ekspertów w dziedzinie tańca współczesnego. W jury zasiadać będą: Edyta Kozak – artystka i kuratorka polskich i europejskich projektów tanecznych, Johanna Ikola – fińska choreografka i dyrektor artystyczna Full Moon Dance Festival oraz Andreas Constantinou – performer, twórca wielu nagradzanych spektakli oraz inicjator projektów tanecznych.

 
💃Edyta Kozak – od ponad 30 lat aktywna na scenie i poza nią, jako kuratorka projektów tanecznych. Była solistka Teatru Wielkiego w Warszawie i Stadttheatre Bern w Szwajcarii. Kierowała Stowarzyszeniem Tancerzy Niezależnych, a także była twórczynią i kuratorką programu „+++ tańca” w Teatrze Narodowym w Warszawie, partnerką i ekspertką europejskich sieci: Aerowaves, advancing performing arts project i Open Latitude, współpracowała z Goethe Institute, Szwajcarską Fundacją Kultury etc. Jest fundatorką i dyrektor artystyczną Fundacji Ciało/Umysł. Otrzymała nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za promocję sztuki tańca. Była jurorką „Młody Tancerz Roku”, a także członkinią prestiżowego grona Kapituły Konkursu ”Perły Tańca”.
 
💃Johanna Ikola jest artystką tańca i choreografką, która uzyskała tytuł magistra tańca na Theatre Academy / The University of Arts w Helsinkach w 2005 roku. Pracowała z wieloma uznanymi choreografami i była członkiem Aalkokoski Company oraz Liisa Pentti+ Co. Zasiadała w fińskiej radzie artystycznej na różnych stanowiskach eksperckich, a obecnie jest nowym dyrektorem artystycznym Full Moon Dance Festival.
 
🕺Andreas Constantinou jest performerem, dyrektorem artystycznym HIMHERANDIT Productions od 2006 roku oraz Q&A Studios – Queer Art Studios Aarhus. Ukończył Trinity Laban i pracował z zespołem Punch Drunk. Od 2013 roku tworzy The Gender House Projects i Queer Arts Festival, które poruszają tematy płci, seksualności i tożsamości z różnych perspektyw artystycznych. Stworzył wielokrotnie nagradzane spektakle, które odbyły liczne tournée w teatrach i na festiwalach w całej Europie. Andreas był również uznanym nauczycielem i wykładowcą tańca, będąc między innymi kierownikiem działu tańca współczesnego w Klassiski Listdansskolinn w Reykjaviku oraz w Performers House w Danii.