Aktualności

16.09.2022

14. Gdański Festiwal Tańca

14. Gdański Festiwal Tańca / wrzesień

 

Na finał lata zapraszamy do Klubu Żak na 14. Gdański Festiwal Tańca, który odbędzie się w dniach od 16 do 25 września. Program Festiwalu został ułożony z myślą o młodych odbiorcach, o koneserach sztuki tańca i tych, dla których będzie to pierwszy kontakt z teatrem tańca. W weekendy zostaną pokazane efektowne spektakle wieloobsadowe, zaś w tygodniu odbędzie się międzynarodowy konkurs dla solistów, którzy rywalizować będą o nagrodę Jury i publiczności. Po konkursie będzie można porozmawiać z artystami, poczuć się częścią artystycznego fermentu i wyładować swoje emocje na parkiecie kawiarni Klubu Żak.

Festiwal otworzy spektakl izraelskiej tancerki i choreografki Orly Portal, która zaprosiła do współpracy trzech doświadczonych tancerzy z czołowych izraelskich zespołów: Batsheva i Kibbutz Contemporary Dance Company. Spektakl „Fakarouni” to wirtuozeria choreografii, ekspresja artystów i tradycyjna muzyka Wschodu, to opowieść o związku przemijającego ciała z wieczną miłością.

Spektakl belgijskiej grupy Anton Lachky Company „The Others” został stworzony na podstawie baśni o ludziach i naturze. To propozycja zarówno dla młodych widzów, jak i dla znawców, delektujących się niuansami języka ruchowego.

Z kolei „Hidden” to ostatnia część hiszpańskiej trylogii Lali Ayguade (pierwsza część – „Kokoro” była prezentowana na GFT w 2018 roku). To spektakl filozoficzny, który próbuje wskazać jak teraźniejszość zaciera przeszłość, zmienia wspomnienia, jest podróżą bohatera przez pamięć, wśród duchów przeszłości.

Od poniedziałku do piątku Salą Suwnicową zawładną soliści startujący w międzynarodowym konkursie Solo Dance Contest. Przed gdańską publicznością zaprezentuje się 24 tancerzy z Europy, Izraela, Kamerunu i USA, a Trójmiasto będzie reprezentowała Angele Villaneuva Jara,  absolwentka Gdańskiej Szkoły Baletowej. Spektakle oceniać będzie Jury, w którego składzie zasiądzie legendarna holenderska performerka i tancerka Katie Duck, izraelski tancerz Erez Zohar oraz menager i dramaturg tańca Konrad Kurowski. Czwartym jurorem będzie publiczność, która w głosowaniu wyłoni swojego laureata Nagrody.

W weekend zamykający Festiwal zapraszamy na spektakl „Memento” włoskiego zespołu Cornelia.  To fizyczny rytuał, który ma na celu poruszyć widzów, to nadzieja, że coś się stanie, a jednak nic się nie dzieje.

Festiwal zamknie Teatr A Part z Katowic spektaklem „Four More”. Na wizualne piękno tego przedstawienia składa się różnorodność nagich ciał i niebagatelna scenografia. To propozycja dla koneserów tańca. Radosław Kobierski pisał: „Wizualnie „Four More” dzięki bardzo umiejętnej pracy światłem i świetnym pomysłom, był arcydzielny (nie boję się użyć tego słowa). Choreograficznie – również zbliżał się do ideału. Absolutnie nie zwracałem uwagi na ‚metafizykę’ liczby cztery, konotacje i odniesienia kulturowe, moje zmysły ‚zajęte’ były wyłącznie przeżywaniem i przyjemnością z tego płynącą – myślę o takiej przyjemności, która płynie z uczestnictwa w misterium.” (miasto-ogrodow.eu, 06.2022)

Gdański Festiwal Tańca jest realizowany ze środków Miasta Gdańska i Klubu Żak, miejską instytucję kultury. Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Spektakl „Fakarouni” został dofinansowany przez Ambasadę Izraela w Warszawie.

Spektakl „The Others” został dofinansowany przez WBI Wallonie-Bruxelles International.

Nasza strona: gdanskifestiwaltanca.pl, aktualności i relacje z Festiwalu publikujemy na Facebook.com/GdanskiFestiwalTanca.

 

 program

16.09.2022 / g.19.00

Fakarouni / Orly Portal Company / Izrael / w.: Orly Portal, Artour Astman, Anderson Braz, Erez   Zohar

 

17.09.2022 / g.19.00

The Others / Anton Lachky Company / Belgia / w.: Evelyne de Weerdt, Dunya Narli, Nino Patuano, Lewis Cooke

 

18.09.2022 / g.19.00

Hidden / Eulalia Ayguade Company / Hiszpania / w.: Hedvig Edvall Bons, Joana Gomila, Diego Sinniger, Akira Yoshida, Lisard Tranis, Enric Ases

 

19 - 22.09.2022 / g.18.00

Solo Dance Contest / prezentacje konkursowe

 

23.09.2022 / g.18.00

Solo Dance Contest / finały

 

24.09.2022 / g.19.00

Memento / Cornelia / Włochy / w.: Eleonora Greco, Nicolas Grimaldi Capitello, Leopoldo Guadagno, Francesco Russo / pierwszy raz w Polsce

 

25.09.2022 / g.19.00

Four More / Teatr A Part / Polska / w. Alina Bachara, Katarzyna Gogacz, Karolina Wosz, Marta Zielonka / tylko dla widzów pełnoletnich

 

BILETY

23.09 i 25.09

35 zł – bez zniżek / 30 zł - Karta Do Kultury* / 25 zł – bilet ulgowy* / 15 zł – Karta Tancerza*

Pozostałe spektakle:

40 zł – bez zniżek / 35 zł - Karta Do Kultury* / 25 zł – bilet ulgowy* / 15 zł – Karta Tancerza*

Pokazy konkursowe: 19 – 22.09

25 zł / 15 zł – Karta Tancerza*