Shofar – Trzaska, Rogiński, Moretti / Right Before It Started

Shofar – Trzaska, Rogiński, Moretti / Right Before It Started

Bilety na koncerty (obejmują 2 koncerty)

30 zł – ulgowe* dla studentów, uczniów, seniorów, na Kartę Dużej Rodziny – tylko w kasie Klubu
55 zł – zniżka* na Kartę do Kultury – tylko w kasie Klubu
60 zł – bez zniżek – w sklepie internetowym i w kasie Klubu

Ticket Information

30 zł, 55 zł, 60 zł
Buy ticket

Shofar – Trzaska, Rogiński, Moretti / Right Before It Started


  • 05.11.2021 | 20:00

  • The ensemble

    Shofar – Trzaska, Rogiński, Moretti / Right Before It Started / Avant Days

    Mikołaj Trzaska – saksofon / Raphael Rogiński – gitara / Macio Moretti – perkusja


Mikołaj Trzaska: Shofar powstał paręnaście lat temu dzięki spotkaniu Raphaela Rogińskiego, Mikołaja Trzaski i Macia Morettiego i jest zespołem, którego notka biograficzna jest od parunastu lat ta sama, skwapliwie powielana przez wszystkich 1:1. Aż się nie chce wierzyć, ale tak jest. Że szukanie mianownika duchowego, chasydzkie niguny, free jazz, coś tam. I rzeczywiście – zespół szuka mianownika duchowego, głównie w zadzierzgniętej przez lata przyjaźni, i gra utwory oparte na starych chasydzkich nigunach, głównie ze zbioru Mosze Bieregowskiego, czasami ocierając się wręcz o tzw. free jazz, ale w międzyczasie zdążył również pograć trochę utworów własnych i nawet parokrotnie rozszerzyć formułę do kwartetu czy kwintetu (z Claytonem Thomasem, Clementine Gasser czy/i Michaelem Zerangiem). Zjeździli kawałek świata, wydali parę płyt, a tuż przed lockdownem nagrali kolejną, zatytułowaną – adekwatnie do sytuacji – "Right Before It Started". Wyszła co dopiero, całkiem niedawno . Co ciekawe, album został pieczołowicie zmiksowany przez Pawła Krawczyka z grupy muzycznej Hey i zmasterowany przez Sebastiana Imbierowicza z grupy muzycznej DJ 600V. Dokąd prowadzą ścieżki poszukiwań duchowego mianownika? Zobaczcie sami.

 

„Z nimi mam totalną swobodę” – chwalił trio Shofar saksofonista Mikołaj Trzaska w autobiograficznym książkowym wywiadzie „Wrzeszcz!”. Chodzi o to, że zarówno gitarzysta Raphael Rogiński, jak i perkusista Macio Moretti są nieprzewidywalni. Podobnie całe trio, które co jakiś czas zasypia, by nagle wznowić działalność – jak teraz, po sesji nagraniowej zorganizowanej dość spontanicznie u progu pandemii. Na „Right Before It Started” zespół, który jest w samym centrum fali odświeżającej żydowską tradycję, wziął na warsztat niguny. A właściwie nigunim, bo tak brzmi oryginalnie liczba mnoga tych krótkich, rytmicznych pieśni bez słów wpisanych przed wiekami w tradycję chasydzką i odnajdywanych przez Shofar (i nie tylko – poświęconą im płytę nagrała ostatnio choćby grupa Bastarda) w różnych rejonach środkowej i wschodniej Europy. Stworzone przez nich wersje są pełne lekkości i zachowują śpiewność nigunów, wykorzystują też potencjał improwizacyjny, jaki te melodie dają. Każdy zespół z Rogińskim w składzie dzięki samej tylko oryginalności – w skali światowej – jego technik gitarowych z miejsca katapultuje nas do jakiejś wyobrażonej przestrzeni międzykulturowej. Jakość propozycji Shofaru jest też odpowiedzią na wyzwanie, o jakim Trzaska wspomina w książce – chciał udowodnić nowojorskiej scenie nowej muzyki żydowskiej skupionej wokół Johna Zorna, że w Polsce może powstać równorzędna konkurencja. I dowiódł.

Bartek Chaciński / polityka.pl, 13.04.2021

ORGANIZATOR

GDAŃSKI FESTIWAL TAŃCA

Maria Miotk
maria.miotk@klubzak.com.pl

facebook.com
/gdanskifestiwaltanca

KASA

Sprzedaż biletów oraz rezerwacje prowadzi kasa Klubu Żak codziennie w godzinach od 15.00 do 21.00 (w sb i nd od g.16.00). Kontakt: kasa@klubzak.com.pl; Tel. 58 344 05 73 lub 58 345 15 90 – w.117.

Ulgowe bilety przysługują wyłącznie studentom studiów stacjonarnych i niestacjonarnych (licencjackich i magisterskich, do 26 roku życia), uczniom oraz emerytom i rencistom – za okazaniem aktualnej, właściwej legitymacji.

Płatność za bilety kartą lub gotówką. Bilety bez zniżek można nabywać w naszym sklepie internetowym http://tickets.klubzak.com.pl/

Rezerwacje: kasa@klubzak.com.pl. Potwierdzone rezerwacje należy odebrać (opłacić) w ciągu 5 dni od dnia potwierdzenia rezerwacji (nieopłacone w terminie rezerwacje są anulowane). Jedna osoba może zarezerwować maksymalnie 4 bilety na dany spektakl.

Zakupione bilety i karnety nie podlegają zwrotom. Liczba biletów i karnetów w danej puli limitowana. Wszystkie ceny zawierają podatek VAT. Liczba miejsc siedzących jest ograniczona, miejsca nie są numerowane. Na przedstawieniach obowiązuje zakaz rejestracji i fotografowania profesjonalnym sprzętem.

Osoby spóźnione na spektakle teatralne nie będą wpuszczane na widownię po rozpoczęciu spektaklu oraz nie otrzymają zwrotu pieniędzy za niewykorzystane bilety. Prosimy o punktualne przybycie.